آسوتاس

امتیاز گیم‌تایم: 9

نقد و بررسی

آسوتاس یک بازی فکری ایرانی بر اساس تاس است و اتخاذ تصمیمات و انتخاب های درست در آن نقش خیلی مهمی دارد.

روند بازی بدین گونه است که 5 تاس در اختیار شماست و شما در هر نوبت 3 بار می توانید تاس بریزید. در هر بار تاس ریختن شما باید تصمیم بگیرید که کدام تاس ها را می خواهید نگه دارید، کدام ها را می خواهید دوباره بریزید و یا اینکه امتیاز خود را در چه دسته ای ثبت کنید. 13 خانه در بازی وجود دارد که هر یک مخصوص به نوع خاصی از امتیاز است و شما در هر نوبت باید با توجه به تاس هایی که دارید، امتیاز خود را در یکی از این دسته ها که امتیاز بیشتری برایتان می آورد ثبت کنید. مثلا 6 دسته برای ثبت 6 شماره تاس است و روال شان بدین ترتیب است که با انتخاب هر یک از این اعداد، تعداد تاس هایی که با آن عدد دارید ضربدر آن عدد شده و امتیاز شما برای آن خانه محسوب میشود. مثلا اگر از 5 تاس، 4 تاس با عدد 5 دارید، با انتخاب خانه 5 می توانید 20 امتیاز به دست آورید. البته خانه های دیگر قانون های دیگری دارند مثل 3، 4 و 5 عدد یکسان، اعداد به ترتیب و غیره که شما باید در هر نوبت با توجه به تاس هایی که دارید تصمیم بگیرید که کدام خانه برای شما بهتر است.

همانطور که اشاره شد، در هر نوبت سه بار می توانید تاس بریزید و در هر بار می توانید انتخاب کنید که کدام تاس ها را نگه داشته و کدام را دوباره میریزید. بعد از سه بار تاس ریختن یا باید امتیاز خود را ثبت کنید یا با خرید تاس اضافه و خرج کردن آن یا تماشای ویدئو، امکان یک بار ریختن تاس بیشتر را تهیه کنید. به دلیل همین محدودیت ریختن تاس، انتخاب درست در مورد تاس هایی که نگه می دارید و تاس هایی که دوباره میریزید خیلی اهمیت دارد.

بازی به صورت رقابت آنلاین با دیگر افراد است و شما به راحتی می توانید با تعداد زیادی از بازیکنان به صورت همزمان رقابت کنید. در واقع چون بازی نوبتی است، شما با ریختن تاس ها و ثبت امتیاز خود، می توانید بعدا دوباره به بازی مراجعه کرده و اگر حریف حرکت خودش را انجام داده باشد، می توانید حرکت بعدی خود را انجام دهید. امکان رقابت با تعداد زیادی از افراد به صورت هم زمان باعث می شود که بازی برای مدت ها بتواند شما را سرگرم کند. در پایان هر بازی هم که در مجموع 13 نوبت است، بازیکنی که مجموع امتیاز بیشتری کسب کرده باشد.

البته بهترین حالت برای کسب امتیاز آوردن 5 تاس یکسان است که به این حالت همان آسوتاس گفته می شود. در حالت آسوتاس، علاوه بر امتیاز معمول هر خانه ای که در آن ثبت می شود، 50 امتیاز هم به عنوان امتیاز ویژه دریافت می شود. همچنین با توجه به تعریف آسوتاس، در هر دست بازی امکان اینکه چندین بار آسوتاس آورده و آن را ثبت کنید نیز وجود دارد که این می تواند به برنده شدن شما کمک خیلی زیادی بکند.

البته این بازی ایراداتی نیز دارد که از آن جمله می توان به گرافیک ساده، نبود موسیقی در بازی و همچنین کند بودن زیاد فروشگاه در لود کردن آیتم ها اشاره کرد که البته قابل چشم پوشی هستند و در کل جذابیت این بازی به قدری است که انجام آن را به همه طرفدران بازی های فکری و رقابتی توصیه می کنیم.

نکات مثبت

✔︎ اجرای راحت و روان روی همه دستگاه ها
✔︎ ایده جذاب بازی
✔︎ گیم پلی ساده و در عین حال جذاب
✔︎ قابلیت رقابت آنلاین راحت

نکات منفی

✗ کند بودن شدید فروشگاه بازی در لود کردن آیتم ها
✗ گرافیک ساده و نه چندان مناسب محیط بازی
✗ نداشتن هیچ موسیقی ای در بازی

عکس‌های محیط بازی

ژانرها

تفننی

بازی‌های پیشنهادی