بازی فوتبالیا

امتیاز گیم‌تایم: 8

نقد و بررسی

بازی فوتبالیا یک بازی ایرانی در سبک ورزشی است که البته با عناوین ورزشی دیگر متفاوت است!

در این بازی شما باید در یک رقابت ساده، خیابانی و غیر رسمی، رقیب خود را با زدن دو گل شکست دهید. البته در اینجا خبری از دروازه نیست و باید در هر محیط، توپ را وارد هدف آن زمین، مثلا فاصله بین تیر برق و دیوار (!!!)، کنید تا یک امتیاز کسب کنید. اولین کسی که بتواند دو امتیاز کسب کند برنده بازی است.

گرافیک بازی سه بعدی است و هر چند برای جو و محیط بازی نسبتا مناسب است، ولی می توانست خیلی بهتر باشد. بازی به صورت نوبتی بوده و در هر نوبت بازیکن باید قدرت و جهت شوت به توپ را مشخص کند. نفر بعدی هم باید توپ را از همان جایی که در نوبت قبلی در آن قرار گرفت شوت کند (شبیه بازی گلف). بنابراین علاوه بر تلاش برای وارد کردن توپ به دروازه آن مرحله باید دقت کنید که بعد از شوت شما و در صورت وارد نشدن توپ به دروازه، توپ در موقعیتی قرار نگیرد که کار برای رقیب تان آسان شود. در واقع باید حین تلاش برای کسب امتیاز، کار را برای رقیب خود نیز سخت کنید.

یکی از نکات منفی بازی تاثیر بالای ویژگی های شخصیت های مختلف در زدن ضربات است. بدین شکل که اگر شخصیت شما ضعیف باشد، حتی اگر قدرت و جهت توپ را هم درست تنظیم کنید، ممکن است که دقت پایین شخصیت شما باعث شود که توپ کاملا به یک مسیر دیگر برود. این مساله در واقع باعث کاهش شدید تاثیر مهارت در بازی و افزایش اثر شانس در آن می شود.

بازی تعداد زیادی کاراکتر در اختیار شما می گذارد که می توانید آنها را از فروشگاه تهیه کرده و حتی آنها را ارتقا دهید. اکثر این شخصیت ها هم مطابق تیپ های شخصیتی معروف ایرانی هستند که باعث افزایش جذابیت شان شده است. همچنین قدرت هایی به اسم نامردی هم در اختیار شما قرار می گیرد که هر چند ساعت یک بار ریست شده و نامردی های جدید در اختیار شما قرار می گیرد. این نامردی ها به شکل های مختلف و البته اغلب خنده دار مانع از این می شوند که حریف تان بتواند به آسانی کارش را انجام دهد و یکی از نقاط قوت خیلی خوب بازی محسوب می شوند. البته برخی موارد فروشگاه مانند بخش توپ ها اندکی گنگ است و نبود توضیحات برای این آیتم ها باعث شده است که نتوان تاثیر آنها در بازی را تشخیص داد.

در پایان می توان بازی فوتبالیا را یک عنوان خوب ورزشی و رقابتی دانست که علی رقم برخی نکات منفی، جذابیت بسیار بالایی دارد و رقابت با دیگر بازیکنان در آن می تواند مدت ها شما را سرگرم کند.

نکات مثبت

✔︎ ایده جالب
✔︎ تعداد زیاد کاراکتر های بازی
✔︎ نامردی های خنده دار و جذاب!
✔︎ امکان تقویت کاراکتر ها
✔︎ تم ایرانی و جالب بازی
✔︎ اجرای راحت و روان روی اغلب دستگاه ها
✔︎ بخش آنلاین خوب

نکات منفی

✗ گرافیک ساده
✗ تنوع کم حالت های بازی
✗ تنوع کم مراحل و مشابه بودن این مراحل
✗ تاثیر زیاد شانس در ضربات، به ویژه در مورد شخصیت های ضعیف
✗ گنگ بودن ویژگی ها و مزایای برخی آیتم های فروشگاه مانند توپ ها

عکس‌های محیط بازی

ژانرها

رقابتی

بازی‌های پیشنهادی