نبرد محلات

امتیاز گیم‌تایم: 7

نقد و بررسی

بازی های کارتی علی رقم قدمت زیاد در صنعت بازی های رایانه ای، در ایران به تازگی طرفدار پیدا کرده اند.

به همین دلیل طی یکی دو سال اخیر شاهد ساخت بازی های ایرانی مختلفی در این سبک بوده ایم. بازی نبرد محلات هم یکی بازی کارتی ایرانی است که البته سبک و قوانین آن اندکی با بازی های شناخته شده دیگر متفاوت است. هر چند این سبک در بین عناوین خارجی قبلا به کار گرفته شده است، ولی در بین عناوین ایرانی تازگی دارد. بر خلاف سایر بازی های کارتی که معمولا هر کس کارت هایش را در سمت زمین خودش قرار می دهد و خبری از حرکت کارت ها نیست، در این سبک زمین بازی دارای خانه های مختلفی است که می توانید کارت های خود را در خانه های نزدیک به خود قرار دهید. سپس در هر نوبت می توانید هر یک از کارت های خود را حرکت داده و به سمت کارت های رقیب و یا خان او بروید و بعد از رسیدن، به آنها ضربه بزنید. خان ها در واقع حکم همان قهرمان شما را دارند و هدف بازی نیز از بین بردن خان رقیب است.

هر یک از کارت ها میزان سلامتی، قدرت ضربه و یا ویژگی خاصی دارد و میزان جادوی مورد نیاز برای وارد استفاده از آنها نیز به همین قدرت هایشان بستگی دارد و هر چه کارت قوی تر باید، نیاز به جادوی بیشتری نیز دارد. در هر نوبت مقداری جادو در اختیار شماست که با استفاده از انها می توانید نیروی جدید وارد زمین کرده و یا از اسلحه های مختلف تهاجمی و تدافعی برای تقویت کارت های خود استفاده کنید. یکی از تفاوت های اصلی این عنوان با دیگر عناوین کارتی سیستم خاص مبارزات آن است و آن هم بدین شکل است که بعد از حمله به کارت دشمن، به اندازه قدرت حمله شما از میزان سلامت کارت رقیب کم شده و در عین حال به میزان سلامت او از قدرت ضربه کارت شما کم میشود! این شیوه مبارزه در کنار این موضوع که هم صفر شدن میزان سلامتی و هم قدرت حمله باعث از بین رفتن کارت می شود باعث می شود که قبل از حمله کردن به کارت های رقیب کاملا فکر کرده و همه چیز را محاسبه کنید. همچنین بر اساس همین منطق و با توجه به بالا بودن قدرت حمله و میزان سلامتی خان ها، اغلب نیرو ها بعد از یک بار حمله به خان رقیب از بین می روند که این موضع کار را سخت تر می کند.

در مورد کارت های موجود هم باید گفت که از تنوع نسبتا خوبی برخوردارند و هر یک از آنها ویژگی متفاوتی داشته که با دادن اسلحه های مختلف به آنها می توان آنها را قوی تر نیز کرد. همچنین با پیشرفت در بازی می توانید خان های قوی تر و البته کارت های بهتر نیز باز کنید. البته نحوه پیشرفت در بازی اندکی گنگ است و باعث سردرگمی بازیکن های جدید می شود. در ضمن امکان ارتقای کارت های مختلف نیز برای شما وجود دارد که طبیعتا باعث قوی تر شدن این کارت ها می شود.

علی رقم نکات مثبت گفته شده، نکات منفی متعددی نیز وجود دارند که مانع از تبدیل شدن این بازی به یک عنوان خیلی خوب می شوند. ایراداتی مانند گرافیک پایین و ساده، رابط کاربری نامناسب، نبود افکت های صوتی و تصویری مناسب و غیره از جمله مواردی هستند که باعث می شوند بازی نتواند خیلی سریع کاربر را جذب خود کند و تعداد زیادی از افراد بعد از تجربه کوتاه مدت بازی از ادامه آن منصرف شوند.

در نهایت باید گفت که اگر از طرفداران بازی های کارتی هستید و می توانید با ظاهر ساده بازی کنار آمده و انقدر با آن سر کنید تا درگیر روند مبارزات و رقابت های آنلاین بازی شوید، انجام این بازی می تواند برای شما لذت بخش باشد.

نکات مثبت

✔︎ ایده جالب و متفاوت در سبک بازی های کارتی (البته در ایران)
✔︎ اجرای روان و راحت روی همه دستگاه ها
✔︎ گیم پلی رقابتی و چالش برانگیز
✔︎ تنوع نسبتا خوب کارت ها و خان ها

نکات منفی

✗ گرافیک بسیار ساده
✗ گنگ بودن نحوه پیشرفت در بازی و باز کردن کارت های جدید
✗ عدم وجود افکت های صوتی و تصویری خوب در بازی
✗ رابط کاربری نامناسب

عکس‌های محیط بازی

ژانرها

استراتژیک

بازی‌های پیشنهادی