چال بال

امتیاز گیم‌تایم: 7.5

نقد و بررسی

چال بال یک بازی ایرانی است که می توان آن را نوعی بازی مبتنی بر تمرکز دانست.

هدف بازی به این شکل است که در هر مرحله باید توپ هایی که در اختیار شماست و روی میله قرار دارد را با جا به جا کردن میله، به درون سوراخ مورد نظر در صفحه بازی بیندازید.

البته به دلیل اینکه شما تنها کنترل میله را بر عهده دارید و با آن باید توپ را کنترل کنید و همچنین این مساله که هر توپ را باید در سوراخ مشخصی که بازی به شما بگوید بیندازید، کار چندان هم آسان نیست. در صورت اینکه توپ اشتباهی وارد سوراخ دیگری هم شود شما یک توپ از دست داده و در صورت از دست دادن تمامی توپ ها در آن مرحله شکست می خورید. بعد از انداختن تمامی توپ ها در سوراخ های درست هم می توانید وارد مرحله بعد شوید. در مراحل بالاتر تعداد سوراخ های موجود بیشتر شده و چینش آنها هم سخت تر و فشرده تر می شود که این مسائل کار را خیلی خیلی سخت تر می کند. تعداد مراحل بازی نسبتا زیاد است و می تواند تا مدت ها شما را سرگرم کند.

البته بازی در کنار چالش و جذابیت خود مشکلات بزرگی نیز دارد. اولین چیزی که به چشم می آید گرافیک و ظاهر ساده بازی است که خیلی می توانست جذاب تر باشد. مورد بعدی هم محدود بودن حالت های بازی است که البته ظاهرا در به روز رسانی های بعدی این حالت ها اضافه می شوند. و البته اساسی ترین ایراد بازی که خیلی به آن ضربه می زند عدم وجود راهنمای درون بازی است. در واقع بازی در هیچ قسمتی به شما هیچ توضیحی در مورد نحوه انجام بازی و هدف شما در بازی نمی دهد و این مساله باعث می شود که در چند دقیقه اول بازی کاملا سردرگرم باشید و طبیعتا خیلی از افراد به دلیل همین سردرگمی بازی را سریعا حذف می کنند و این مساله ضربه خیلی بزرگی به بازی زده است.

در نهایت باید گفت که چال بال پتانسیل خیلی خوبی دارد و در صورت اضافه شدن حالت های بازی جدید تر، ارتقای گرافیک و صد البته اضافه شدن بخش راهنما به بازی، می تواند به یک عنوان یلی خوب تبدیل شود.

نکات مثبت

✔︎ ایده جالب
✔︎ گیم پلی ساده ولی در عین حال چالش برانگیز
✔︎ تعداد بالای مراحل

نکات منفی

✗ گرافیک ساده
✗ کمبود حالت های بازی
✗ نبود هیچ نوع راهنمایی ای در بازی

عکس‌های محیط بازی

ژانرها

تفننی

بازی‌های پیشنهادی